Detail služby
Výhrada práva věřitele dovolat se neúčinnosti právního jednání
Nový občanský zákoník zavádí institut výhrady práva věřitele dovolat se neúčinnosti právního jednání. Věřitel si tímto právem může zajistit, že pokud dlužník učiní právní jednání, které by ztížilo uspokojení věřitelovy pohledávky (např. převod majetku), může toto jednání napadnout jako neúčinné. Tuto výhradu si věřitel může učinit prostřednictvím notáře, exekutora nebo soudu, ještě než se jeho pohledávka stane vykonatelnou.
Jak funguje výhrada práva
Věřitel oznámí výhradu tomu, vůči komu by se neúčinnosti mohl dovolávat – například osobě, která jednala s dlužníkem, získala z právního jednání prospěch, nebo jeho právnímu nástupci. Po podání výhrady věřiteli neběží lhůta k dovolání se neúčinnosti, dokud jeho pohledávka není vykonatelná.
Role notáře při podání výhrady
Notář na žádost věřitele doručí oznámení o výhradě osobě, kterou věřitel označil. O tomto úkonu notář sepíše protokol, přičemž za obsah oznámení neodpovídá. Pokud věřitel podá oznámení přímo do notářského protokolu, notář za jeho obsah odpovídá, a postupuje dle náležitostí stanovených notářským řádem.
Cena za službu
Pro přesné určení odměny za požadované právní jednání nás neváhejte kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Odměny notářů jsou pevně stanoveny vyhláškou Ministerstva spravedlnosti ČR (č. 196/2001 Sb.) a žádný notář nemůže tuto výši měnit. Výše odměny je určena pevnou částkou nebo procentuálně z hodnoty jednání. Tento systém zajišťuje nezávislost a nestrannost notářů.